české romantické fantasy knihy

30.08.2023

Pořádná romantika, to je magie.

A namíchat koktejl fantasy a romantiky to je doslova alchymie.

V romantické fantasy se můžeš ponořit do světů, kde se setkávají nadpřirozené bytosti, kouzla a osudové lásky, a brány do nekonečných říší fantazie jsou otevřené.

I v českém literárním prostředí má romantická fantasy své zastánce a tvůrce, kteří umí ve zdejším kulturním kontextu propojit kouzlo příběhů s hloubkou emocí.

České autorky a také nezřídka autoři se s odvahou vrhají do tvorby fantastických světů, kde se prolínají nejen dobrodružství a magie, ale také osudové a někdy komplikované lásky. A co je nejlepší - můžeme si jejich práce vychutnat v mateřském jazyce, což je u některých tvůrců krásný zážitek sám o sobě.

Tři výjimečné české autorky romantické fantasy chci představit v tomto článku:

Alena Adrianet Heinrichová

Slovodějky

Amáliina otce, nejvyššího slovodějce, popravili za kolaboraci s nepřítelem. Podědila jeho moc a s ní spojené povinnosti. Pod přísným dohledem představenstva města a nové starostky musí pracovat pro ty, kteří jejího otce nechali pověsit, aby očistila rodinné jméno. Vůbec jí nepomáhá, když se k tomu všemu potýká s klavíristou Arturem, který do města přináší svěží vítr v podobě nové hudby i svůj neodolatelný šarm. Amálie ale není jedinou ženou, u níž se projevila kouzelná moc. Město se mění. Ne každému se to bude líbit…  

Alena je autorkou z Brna a již dříve jste si od ní mohli přečíst romanci Medovník s pepřem. Romantické fantasy má pod kůží, takže letošní podzimní vydání Slovodějek bude určitě událostí sezóny. Kniha je prý poznamenaná lehkou inspirací První republikou, a navíc má nádhernou obálku.

Ivana Nováková

Serafína a drak

Jak by se vůči lidem zachovaly nesmrtelné a nezranitelné bytosti postrádající morální hodnoty? Co jim brání nás, křehké dvounožce, vyhubit?
Možnou odpověď přináší příběh plný bájných tvorů, se silnou romantickou linkou.
Drak slouží čarodějce Elytrigii, udržuje její říši v područí strachu a dobývá pro panovnici nová území. Knížecí dcera Serafína má být nestvůře obětována, aby se zabránilo další válce. Tento osud je sice hrdinský, ovšem mimořádně hloupý. Dívka proti kruté královně povstane. Zapojí svůj důvtip a odvahu. Daří se jí získávat přátele na neočekávaných místech. A do hry pochopitelně vstupuje i láska... 

Pražská autorka Ivana Nováková mísí realistický přístup k psychologii postav s kouzelným prostředím, které doslova ožívá čtenáři před očima. Bravura s níž vládne mateřským jazykem, cit pro humornou nadsázku a neotřelé obraty činí z jejích děl nezapomenutélné kousky. Autorka je to velice plodná, takže pokud si oblíbíte její styl můžete si přečíst také tyto knihy: Rusalka 1 a 2, Nápoj lásky, Pohádky o čarodějích, Zpackané kouzlo, Bellis a dračí král a také skvělou novinku letošního roku: Znamení slunce. 

Miroslava Dvořáková

megasérie Metaprostor: Kozel zahradníkem

Plukovník Aderawen, syn zavražděného rondorského císaře, je zapřisáhlý ateista a ze všeho, co souvisí s církví, uctíváním a vírou, má srandu. Je přinucen postoje přehodnotit poté, co je uvězněn za vzpouru, a dostává na výběr: Buď se stane veleknězem a rituálním souložníkem bohyně Krassiony, nebo bude společně s ostatními vzbouřenci odeslán do dolů. Volí církevní dráhu, a ocitá se v prostředí, ze kterého měl vždycky husí kůži. Jediným světlým bodem je fakt, že jako velekněz může dál pokračovat v pátrání po vrazích svého otce. Rawen vždycky podezíral nového císaře a svého nevlastního bratra, Konvexe. Teď dostane možnost ho usvědčit, i když mu plány komplikují bohové, v které odmítá uvěřit. 

Další moravská autorka, Miroslava Dvořáková dělá čest úrodnému kraji, kde žije. Její tvorba je bohatá jako Haná, která ji obklopuje. Megasérie Metaprostor obsahuje tři romány, jednu trilogii a jednu sedmidílnou sérii. Miroslava si dává záležet na živých a propracovaných charakterech a setrvale buduje obří svět spojený kosmologií a zákonitostmi. Její práce několikrát získaly ocenění v soutěži Cena Karla Čapka.

Jestli ještě neznáte tvorbu těchto autorek, doporučuji vyzkoušet. Ukazují totiž, že romantická fantasy má své místo nejen v mezinárodním měřítku, ale také v naší domácí literární tradici.

Kam dál?

Tajemství černé dámy

Kdo hraje nebezpečnou hru? A kdo najde lásku, kde ji nečekal?