RECENZE: Dům roztříštěných snů

07.06.2023

Příběh se větví, bují a kombinuje historický román, urban fantasy, detektivku a romantiku.

Česká urban fantasy s atmosférou první republiky

Historie záhadného pádu průzkumného letadla Hansa-Brandenburg B.I se komplikuje…

Na prázdniny jsem si pořídila opět jednu zajímavou českou fantasy knihu. Měla pěknou obálku ve stylu art deco a slibovala atmosféru první republiky, kterou miluji už od dob seriálu Četnické humoresky.

Hlavní hrdinkou je Doramo, mladá emancipovaná žena z dobře situované rodiny. Na jednom náhodném setkání v kině potkává doktora Oswalda Steina a začínají spolu navazovat romantický vztah.

Mladá žena však má tajemství - v její rodině se dědí nadání číst vzpomínky lidí, manipulovat s nimi a komunikovat telepaticky se svými nejbližšími. Je obezřetná a začíná tušit, že Oswald skrývá pravdu o svém bratrovi, který byl vážně zraněn ve válce.

Doramo je sympatickou a odvážnou hrdinkou, zatímco Oswald se jeví jako otravný panák. Kromě nich se však v příběhu objevují další zajímavé postavy, které přinášejí dynamiku, nové zápletky a také opravdové city.

Dům roztříštěných snů - Irena Moravcová

Autorka dobře charakterizuje postavy.  

Příběh se větví, bují a kombinuje historický román, urban fantasy, detektivku a romantiku.

Tempo je pomalejší, ale atmosféra první republiky je detailně vylíčená. Autorka dobře charakterizuje postavy a používá bohatý jazyk s dobovou stylizací.

Závěr příběhu je klasický souboj mezi dobrem a zlem, který je povedený a uzavírá všechny volné konce. Jedinou výtkou je jméno hlavního záporáka, které působí bezobsažně a nesluší do vybudovaného světa.

Doramo se však na svolení neptala, obrátila se přímo na Tadeáše: "Nebolí to a není to pro tebe nijak riskantní. To už určitě víš. Budu velmi opatrná a zůstanu v klidu, ať uvidím cokoli," slíbila.
Že švagr souhlasil, vnímala Doramo jako projev celkem velké důvěry. Vážila si toho a byla pevně odhodlaná jeho důvěru nezklamat. Tadeáš naštěstí perfektně spolupracoval. Když se mu dívala do očí, bylo poznat, jak je soustředěný, doslova vojensky vzpřímený. Nepochybně se snažil myslet pouze na to, co viděl na nábřeží, a i když mu ta myšlenka občas utíkala a její okraje se rozmazávaly, Doramo viděla dost. (str.208)

S touto českou fantasy jsem si užila několik večerů a přemýšlela o ní ještě několik dní po dočtení. Doporučila bych ji fanouškům detektivek s paranormálním a fantasy prvkem a těm, kteří si rádi užijí dobovou atmosféru, i když romantické duše by možná potěšilo o trochu více toho jiskření…

Koupit knihu Dům roztříštěných snů


Dům roztříštěných snů
Irena Moravcová
Straky na vrbě, 2021
Vazba pevná, stran 540