RECENZE: Ostravský páter

07.06.2023

Kněz Josef Bronský, farář bez fary a svého druhu tajný agent řeší další zapeklité mystické, okultní a detektivní případy. Trochu otec Brown, trochu Zaklínač a hlavně rovný chlap stojící nohama pevně na zemi.

Česká fantasy temná jako uhelné sloje

V osmeru povídek, řazených chronologicky, se odhalují podivné náhody, temné příběhy a krvavé zločiny. A lidské osudy, nadějeplné, ale i křehké a bolestné.

Velkou devizou knihy je dokonalá atmosféra, o kterou se dá opřít. Autor je historik, ale především evidentní nadšenec. Láska k Ostravě a První republice z příběhů přímo tryská. O době a místě ví snad všechno a nenásilnou formou poučí i čtenáře. Tempo příběhů není většinou nijak závratné, vše se nese ve staromilském rytmu.

Krásný jazyk je u Strak na vrbě skoro samozřejmostí a člověk si po pár stračích knihách musí připomínat, že v moři soudobé literární produkce jde spíš o ostrůvek pozitivní deviace. Každopádně pokud si umíte vychutnat opravdu dobrou češtinu a navíc vás třeba baví ostravské nářečí, Ostravský páter stejně jako jeho starší bráška s názvem Ostravská mystéria budou tituly pro vás jako dělané.

V nejnovějším titulu Marka Skřipského jsem si ostravštinu vysloveně užívala. Zněla mi v uších i s tou zvláštní melodií a přízvukem na předposlední slabice skoro jako by mi předčítal některý z mých známých Ostraváků. Autor se nebál přitvrdit, takže ústy několika postav si vyslechnete nepřerušený proud "ostravských citoslovcí".

Ostravský páter - Marek Skřipský

Cit pro všelijaké osudy a životní karamboly.  

Charaktery jsou velice živé. Přestože jde o soubor povídek, spojuje je kromě místa a času také několik hlavních postav. Spisovatel prozrazuje cit pro všelijaké osudy a karamboly. Z některých lidských individuí vám poteče voda ze zubů, pro jiné vám bude do pláče.

Bodrý farář s nezlomnou vírou v dobro slouží jako výborný protagonista. Pokud nemáte nějakou vyloženou fóbii z katolických duchovních, vsadím se, že si ho oblíbíte. Má charakter, nadhled a pochopení, a přestože působí otevřeně, čtenář může mít dojem, že si stále nechává něco málo pro sebe. Navíc spojením archetypu vzdělaného kultivovaného padesátníka a k tomu veterána z první světové, který se umí pohybovat v terénu a rozumí si se zbraněmi, vzniká neotřelý a zajímavý typ vyzrálého hrdiny.

Třebovicemi obcházek strach.
...
Ti, kteří bydleli na kraji, poblíž Turkova, uléhali ke spánku s nefalšovanou hrůzou, koho si vybere zlo z lesa příště a jestli zůstane jen u zvířat. (str.35)

Publikaci obrovsky přidaly ilustrace. Pavel Bláha pracuje s černou jako s plochou ne pouze v kresbě a díky originálním úhlům pohledu či výtvarné nadsázce vytváří dynamické obrazy, které nesou a podtrhují drama. Jedním slovem tyhle ilustrace jsou prostě sexy.

Kniha Ostravský páter je volným pokračováním Ostravských mystérií, neméně rázovité sbírky povídek, a nutno říci, že pokračováním povedeným. Svého předchůdce v mnohém předčí. Je svižnější, živější, nedrží se jednoho zaběhaného schématu stavby příběhů, a aby se tak stylově řeklo – fárá hlouběji.

Koupit knihu Ostravský páter


Ostravský páter
Autor: Marek Skřipský
Vydáno: 2023
Nakladatelství: Straky na vrbě
Stran: 453