RECENZE: Tři bábiny kobyly

07.06.2023

Tři bábiny kobyly po sobě zanechají pocit pohody. Nechte se tedy pozvat na jízdu s ohnivým spřežením těch nejlepších koní na světě.

Česká fantasy s podmanivou atmosférou

Tři bábiny kobyly jsem koupila na základě sympatické recenze, ale neměla jsem na ni čas.

Když ale vyšla novinka téže české spisovatelky s názvem "Čas růže", rozhodla jsem se ji přečíst, abych zjistila, jestli mi Věra Mertlíková bude vyhovovat.

Neotřelá fantasy kniha začíná v Konstantinopoli kolem roku 930 našeho letopočtu. Horké prašné závodiště nazývané hipodrom je přeplněné a všichni netrpělivě očekávají hlavní závod. Mladý Nikolas vkládá do závodu mnoho nadějí - profesních i milostných. Jeho sen je získat lásku vysněné krásky.

Osud však rozhodne jinak a strašlivá nehoda donutí Nikolase uprchnout. Nik však nevzdává svůj sen. Chce závodit s čtyřspřežím a vzít si za manželku krásnou Helenu. Na útěku z města získává nepravděpodobné spojence a společně se vydávají na sever, na Moravu. Tam se údajně nachází baba, která má neobyčejné koně. Nik je odhodlaný a jeho přátelé mají bohaté životní zkušenosti. Bude to na cestě za štěstím stačit?

Tři bábiny kobyly - Věra Mertlíková

Kapitoly jsou jako korálky navlečené na niti. 

Příběh postupuje svižným a pohodovým tempem. Jednotlivé kapitoly jsou jako korálky navlečené na niti. Celý koncept je spíše povídkový. Uzavřené příhody jsou prolínány s úryvky z další povídky, která nakonec odhalí celkový obraz. Pokud máte rádi románovou šíři zápletek, možná vám bude něco chybět.

Epizodní postavy hrají v této fantasy jen malou roli a mizí v prachu cesty. To však pomáhá vytvářet atmosféru kočovného života, kdy jsou aktéři stále na cestě, spolu s vozem, ubývajícím časem a narůstajícími zkušenostmi a dojmy.

"Myšlenka na útěk byla lákavá – ale věděl jsem, že s bílou klisnou mám naději zvítězit. Nevelcí maďarští koníci vypadali vytrvale. Šimla však byla o dobré dvě dlaně vyšší a já navíc o dost lehčí než druhý závodník." 

Autorka vytvořila skvělou podmanivou atmosféru - mrazivé horské štíty, studená zima, slunné byzantské léto. Všechno to člověk skoro cítí na vlastní kůži. A koně jsou krásní, silní, vytrvalí a věrní.

Tři bábiny kobyly po sobě zanechají pocit pohody. Nechte se tedy pozvat na jízdu s ohnivým spřežením těch nejlepších koní na světě.

Koupit knihu Tři bábiny kobyly


Vydáno: 2017, Straky na vrbě
Žánr: fantasy, román
Počet stran: 524
Ilustrace: Zdeňka K. Lukovská
Autorka obálky: Lucie Filimonová
Vazba: měkká, brožovaná