RECENZE: Wawesbury - plukovník a rebelova dcera

07.06.2023

David Návara přivedl postavu hraběte z Wavesbury do literárního života jako oslavu starých hrdinů a výzvu moderním dobrodružným příběhům. Podařilo se mu? A má Plukovník hrabě Wavesbury dnešnímu čtenáři co sdělit?

Český historický a dobrodružný povídkový román.

Kniha "Plukovník a rebelova dcera" je sice označena jako historický román, ale ve skutečnosti se jedná o soubor povídek s různou délkou, které jsou chronologicky řazeny a spojuje je hlavní hrdina a několik dalších postav.

První povídka zastihne plukovníka Wavesburyho na cestě na pohřeb svého přítele. Setkává se s půvabnou mladou dívkou, která je sestrou zesnulého přítele, a společně přežijí napadení bandity. Následně se vypořádávají s vyděračem a čeká nás i trocha romantiky.

Postavy jsou průhledné a archetypální. Hlavní hrdina je vynikající bojovník a gentleman. Elizabeth je krásná a statečná žena.

Hlavním vypravěčem je Wavesbury, ale některé pasáže jsou vyprávěny z pohledu jeho manželky Elizabeth.

Plukovník a rebelova dcera - David Návara

Autorův styl je nenáročný a čtivý.  

Některé motivy nejsou dostatečně propracovány a hrdinovo všudypřítomné zapojení do historických událostí může být přehnané a repetitivní, ale povídky mají dobrý spád, tempo a většinou obsahují akční scény. Autorův styl je nenáročný a čtivý, často vyznívá záměrně archaicky.

Autor oplývá výbornou znalostí historie, která přispívá k uvěřitelnosti příběhů.

Když šla s hlavou skloněnou kolem mne, oslovil jsem ji: "Dobrý večer, slečno. Omlouvám se, že vás obtěžuji, ale nepoctila byste mne a nepovečeřela se mnou?"

Snažil jsem se, aby si nemyslela, že chci využít její situace, - čímž jsem si sám nebyl vůbec jistý. Zvlášť, když ke mně zvedla obličej. Mohlo jí být kolem šestnácti, sedmnácti let a byla klasicky krásná. (str. 13)

Celkově je kniha "Plukovník a rebelova dcera" čtivým souborem povídek s vynikající dobovou atmosférou a sympatickými archetypálními postavami.

Koupit knihu Wawesbury - Plukovník a rebelova dcera


Nakladatelství: Jonathan Livingston

Rok vydání: 2019

Žánr: historický, povídky

Série: Wavesbury (1.)

Počet stran: 416

Vazba: pevná