ČLÁNEK: Čeští autoři, kteří se nebojí historie

17.09.2023

Seznamte se s talentovanými autory, které potkáte za humny.

Česká literární scéna není jen o klasických spisovatelích a už vůbec se neomezuje jen na ty, kteří bývají zváni do velkých médií. Svět písmen je u nás mnohem barvitější a bohatší!

Tento článek představuje některé z těch, kteří se nebáli ponořit do historie a použít ji jako základní ingredienci svých příběhů.

David Návara: Na vlně dobrodružství

David Návara je autorem série "Wavesbury", která potěší nejen napínavými dobrodružstvími, ale také pečlivou znalostí historie. Ve své knize "Plukovník a rebelova dcera" nás zavádí do světa, kde se střetává vášnivá láska s intrikami, nebezpečím a šlechtickou hrdostí.

Plukovník Wavesbury, má daleko ke stereotypnímu mladému hrdinovi. Je to muž, který ví, kam patří, a jeho postavení a charisma jsou zřejmé. Na bitevním poli nemá soupeře a jeho srdce nalézá zalíbení v lady Elizabeth, o mnoho let mladší dceři poraženého nepřítele. Přesto jejich osudová láska překonává společenské překážky a proplétá se i dalšími příběhy, které milovníky starosvětské dobrodružné romantiky okouzlí od první stránky.

Lucie Jehličková: Historická romantika s příchutí Bridgertonových

Lucie Jehličková nás zavádí do světa historické romantiky s knihou "Kapitánova čest". Dobrodružný příběh nám přináší pohled do Anglie roku 1851, kde náhodné setkání Američanky Frances Delawayové s místním dandym Jackem Mortimerem mění životy obou postav. Jack je pro Frances záhadou, někdy ji přitahuje a jindy dráždí. Odpustí Frances Jackovi jeho tajemné chování? A dokáže Jack získat Francesino srdce přes nepřízeň osudu? Tato kniha je skvělým příkladem historické romantiky, která nás vtáhne do světa elegantního viktoriánského Anglie a lásky plné nečekaných zvratů. Ano, i české autorky umějí napsat historickou romanci!

Šárka Blažejová: Tajemné dědictví

Šárka Blažejová zaujme příběhem "Dávná moc zlatého kapradí", kde se současnost prolíná s historií a zapomenutými tajemstvími. Děj plyne svižně, autorčina slova nepustí čtenáře z háčku ani na chvíli. Hlavní postava, Réza, se po smrti v rodině ocitá na rozcestí. Má zůstat v práci, kterou miluje, nebo se vrátit do místa svého dětství? V rukou drží vzpomínky, část dědictví a touhu pokračovat v rodinném odkazu. Ale jakmile se jí začnou zdát děsivé sny, odkrývá se dávné tajemství, které může změnit vše. Nejvíc čtenáři na knize oceňují historii hradu Loket a roušku tajemství, která celý příběh obestírá.

Lucie Sombra Lukačovičová a Františka Vrbenská: Historická fantasy plná ohně

Lucie Lukačovičová a Františka Vrbenská spojily síly, aby přivedly na svět "Hořícího koně", historickou fantasy vyprávěnou bohatým košatým jazykem. Příběh se odehrává v arabském Španělsku na počátku 11. století, ve světě, který se topí ve střetech a intrikách. Hlavní postavy, baskický lučištník a osiřelá zemanská dcera, se zapletou do záležitostí králů a vzbudí nenávist démonického čaroděje. Aby toho nebylo málo, čelí také pohanským vikingům. "Hořící kůň" je svěžím pohledem na historii obohacenou o magii a romantiku.

Při pohledu na práci českých autorů v žánru historických románů a fantasy nejde neobdivovat jejich oddanost věrohodnosti a kvalitě. Nebojí se plynutí času, brouzdají v historii, noří se do jejích hlubin a vtahují nás do svých světů s maximální autenticitou. Jejich důkladné rešerše a péče o detaily z historických ér vytvářejí v knihách realistické pozadí, které umocňuje prožitek z příběhu.

A protože neexistuje nic lepšího, než když kniha zabaví i poučí, zaslouží si tito autoři velký obdiv a podporu.

Kam dál?

Tajemství černé dámy
Tajemství černé dámy

Nechte se zavést na dobrodružnou cestu inspirovanou středověkem, kde se prolíná detektivka, romantika a magie.